Kļūt par sertificētu C kategorijas treneri – vienkāršāk nekā tu domā

Iespējams, arī tev možs rīta skrējiens vai jaudīgs treniņš sporta zālē ir iemīļots veids kā iesākt dienu. Tad zini, ka neesi tāds vienīgais. Arvien vairāk cilvēku sāk apzināti pievērst uzmanību savam ķermenim un rūpēm par to, tai skaitā arī caur fiziskām aktivitātēm. Daudzi mērķtiecīgi rokas cauri interneta dzīlēm, lai uzzinātu, kā ēst veselīgāk vai kādus vingrinājumus būtu vērts iekļaut savos treniņos. Un tieši tāpat daudzi uz labu laimi izvēlas šķietami piemērotākās metodes, lai sasniegtu savus fitnesa mērķus. Tomēr bieži vien tas nemaz neizdodas kā iecerēts.

Bet, ko tev nozīmē tas, ka arvien lielāka sabiedrības daļa sākt apzināties veselīga un aktīva dzīvesveida vērtību? Varbūt tā ir tieši tava lielā iespēja kā esošajam vai topošajam trenerim? Arī tu vari pielikt savu roku, lai palīdzētu citiem beidzot sasniegt savus sportiskos mērķus. Bet, lai tas izdotos, vispirms tev pašam nepieciešams iegūt atbilstošu zināšanu bāzi un kļūt par sertificētu treneri. Tāpēc šoreiz pavisam praktiski par to, kā iespējams kļūt par treneri.

Ja esi veselīga un aktīva dzīvesveida entuziasts, ļoti iespējams esi jau domājis, kā šo interesi varētu pārvērst pelnošā profesijā vai vismaz iegūt padziļinātu izpratni un vērtīgu zināšanu bāzi sporta lauciņā. Labā ziņa, ka kļūt par sertificētu treneri, kā arī apgūt trenera darbam nepieciešamās pamata zināšanas ir daudz vienkāršāk, nekā tev tas varētu šķist.

Treneru kursi pielāgoti tavam dzīves ritmam

Sporta izglītības aģentūras treneru kursos tev paveras iespēja kļūt par sertificētu C kategorijas treneri savā izvēlētajā sporta veidā vien 5 mēnešu laikā, mācoties klātienē vai pilnībā attālināti no jebkuras vietas pasaulē. Pamata prasības C kategorijas sertifikāta iegūšanai ir pabeigta vidējā izglītība. Tāpat arī vecums vai fiziskā forma nav kritērijs, kas negatīvi ietekmētu tavas iespējas kļūt par profesionālu un veiksmīgu treneri. C kategorijas sertifikāts dod tiesības brīvi strādāt sporta jomā un vadīt individuālās, kā arī grupu nodarbības, tāpēc tas sniedz plašas iespējas savas jaunās karjeras uzsākšanai.

Jā, arī tu vari kļūt par treneri. Tāpēc soli pa solim iepazīstināsim tevi ar procesu, kā tas paveicams.

Piesakies mācībām

Vēlme mācīties ir jaudīgs atspēriena punkts, tomēr ar labo gribu vien šoreiz būs par maz. Tāpēc praktisks solis, kas tevi jau pavisam reāli tuvinās savam mērķim, būs pieteikšanās treneru kursiem. Mācībām Sporta izglītības aģentūrā vari pieteikties, aizpildot kontaktu formu šeit. Pēc pieteikuma saņemšanas mēs ar tevi sazināsimies un izrunāsim visus radušos jautājumus par mācību procesu. Pēc tam vienosimies par mācību līguma parakstīšanu. Tad varēsi ķerties pašam galvenajam – mācībām.

Iegūsti daudzpusīgas zināšanas vienkārši un saprotami

Esi apņēmības pilns cītīgi mācīties veselus 5 mēnešus, apgūstot tādus trenera darbam svarīgus mācību priekšmetus kā anatomija, sporta fizioloģija, sporta pedagoģija, sporta psiholoģija, sporta medicīna, pirmā palīdzība, sporta uzturs, sporta treniņu teorijas pamati, veselības sporta teorija, kā arī apakšprogramma – izvēlētā sporta veida pamati. Pat, ja mācību priekšmetu nosaukumi nedaudz biedē, varam iedrošināt, ka mūsu pasniedzēji spēs šīs zināšanas tev nodot draudzīgā, vienkāršā un saprotamā veidā.

Apgūsti tikai svarīgāko un praktiski nepieciešamo

Mācību programma ir veidota tā, lai sniegtu ne vien teorētiskas zināšanas, bet veicinātu izpratni, kā tās praktiski pielietot trenera darbā. Sporta izglītības aģentūras mācību programmā esam apkopojuši pašu esenci, kas nepieciešama veiksmīgai trenera karjerai. Tātad, nemācies neko lieku, bet gan tikai pašu svarīgāko un noderīgāko.

Izstrādā gada treniņu plānu izvēlētajā sporta veidā

Jau mācību laikā tev būs iespēja likt lietā apgūtos treniņu plānošanas teorētiskos pamatus. Apakšprogrammas ietvaros speciālista pavadībā izstrādāsi gada treniņu plānu konkrētam sportistam vai komandai izvēlētajā sporta veidā, kurā tu plāno kļūt par treneri. Tas var būt tevis paša pārstāvēts sporta veids, kurā jau esi ieguvis praktiskas iemaņas un pieredzi, piemēram, hokejs, basketbols, vieglatlētika, futbols, teniss un daudzi citi sporta veidi. Svarīgi, lai tev būtu atbilstoša praktiskā pieredze attiecīgajā sporta veidā un konkrētais sporta veids ir valstī atzīts. Atzīto sporta federāciju un sporta veidu sarakstu vari atrast šeit.

Savukārt, topošie treneri, kuriem vēl pagaidām nav pieredze konkrētā sporta veidā, visbiežāk izvēlas specializēties sporta veidā – fitness. Zem tā ietilpst darbs ar klientiem sporta zālēs, gan arī ārpus tām ar mērķi veselības vai formas un vispārējās fiziskās sagatavotības uzlabošanai. Sporta veidu fitness visbiežāk izvēlas tie cilvēki, kuriem ir personīgā pieredze fitnesa treniņos vai tie, kuri apguvuši specializētus kursus, piemēram, jogā, kalanētikā, pilatēs, aerobikā, peldēšanā, taču, lai iegūtu tiesības strādāt, nepieciešams iegūt arī C kategorijas trenera sertifikātu.

Iegūt praktisko pieredzi fitnesā nekad par vēlu. Ja izvēlēsies kļūt par fitnesa treneri, arī visas praktiskās iemaņas un pamatkompetences tev būs iespēja apgūt Sporta izglītības aģentūras kursos.

Starp citu, mācību programmas laikā vari izstrādāt vairākus gada treniņu plānus dažādos sporta veidos. Tas tev sniegs iespēju iegūt C kategorijas trenera sertifikātu vairākos sporta veidos uzreiz, ja vien to vēlēsies vai tev tas būs nepieciešams savā darbā.

Pārbaudi savas zināšanas

Arī bez zināšanu pārbaudēm neiztikt, tāpēc, kā jau skolā, gatavojies katra mācību priekšmeta beigās kārtot noslēguma ieskaiti. Pat, ja ieskaites un pārbaudes darbi tevī rada uztraukumu, ar visu varēsi tikt galā, ja vien mācību procesa laikā aktīvi iesaistīsies un neatliksi visu uz pēdējo brīdi. Par to liecina mūsu studentu veiksmīgā pieredze nu jau daudzu gadu garumā. Mācību programmas noslēgumā būs nepieciešams kārtot arī gala eksāmenu iegūto zināšanu apliecināšanai.

Ja sākotnēji doma par pārbaudes darbiem biedēja, tad mācību procesa laikā sapratu, ka tie ir nepieciešami man pašai, lai gūtu apstiprinājumu savām zināšanām. Klausoties lekcijas un patsāvīgi gatavojoties, pārbaudes darbi neradīja grūtības, gan pats mācību process nepaņēma pārāk daudz laika. Toties, pabeidzot mācību programmu, es biju lepna par sevi, jo zināju, ka esmu ieguvusi patiešām stabilu pamatu, uz kura būvēt tālāko treneres karjeru.

Sporta izglītības aģentūras absolvente, sertificēta C kategorijas fitnesa trenere Ilona Zālmane.

 

Pēc gada treniņu plāna izstrādes un visu pārbaudes darbu nokārtošanas strauji tuvojas ilgi gaidītais brīdis – programmas izlaidums. Tajā tu beidzot saņemsi apliecību par profesionālās pilnveides izglītību no Sporta izglītības aģentūras. Vai nav vareni?

Sertifikācija patstāvīgam trenera darbam bez ierobežojumiem

Tomēr, ja tu vēlies bez ierobežojumiem strādāt par treneri savā izvēlētajā sporta veidā, pēc apliecības saņemšanas tev būs jānokārto arī sertifikācija. Tā ir Latvijas Republikas prasība, lai trenerim būtu tiesības patstāvīgi strādāt sporta jomā un vadīt nodarbības. Taviem nākotnes klientiem tas nozīmēs pārliecību, ka viņi sadarbojas ar zinošu un atzītu treneri. Savukārt tev tas kalpos kā apliecinājums, ka esi savas jomas profesionālis un tiesīgs strādāt ar klientiem. Tāpēc ieguvēji rezultātā būs visi. Ja gadījumā tomēr nevēlies strādāt kā treneris, taču iegūtās zināšanas patstāvīgi likt lietā savās personīgajās treniņu gaitās, sertifikācija tev nav obligāti nepieciešama.

Sertifikācijas iegūšana

Lai nokārtotu sertifikāciju, vispirms tev ir nepieciešams saņemt atzinumu no konkrētā sporta veida atzītās federācijas par tavu atbilstību sporta veida prasībām. Piemēram, ja vēlēsies kļūt par sertificētu C kategorijas fitnesa treneri, tev būs jāvēršas Latvijas Bodibildinga, Fitnesa un Bodifitnesa Federācijā, lai saņemtu atzinumu (futbola gadījumā tā būs Latvijas Futbola federācija u.tml.). Prasības atzinuma saņemšanai varēsi atrast katras federācijas mājas lapā vai sazinoties ar federācijas pārstāvi. Visbiežāk tā būs apvienota teorētisko un praktisko zināšanu pārbaude.

Kad atzinums būs saņemts, tālāk tev jādodas uz Latvijas Sporta federāciju padomi un jāiesniedz prasītie dokumenti – iesniegums, apliecība no Sporta izglītības aģentūras, izglītības dokuments par iegūtu vidējo vai augstāko izglītību, atzinums no tava izvēlētās sporta veida atzītās federācijas, kā arī medicīnas izziņa par veselības atbilstību trenera darbam. Pēc dokumentu iesniegšanas, vienosies par teorētisko zināšanu eksāmena kārtošanas laiku. Šis eksāmens norisināsies datorizētā veidā un būs jākārto klātienē Latvijas Sporta federāciju padomē. Pēc eksāmena nokārtošanas tu saņemsi C kategorijas trenera sertifikātu izvēlētajā sporta veidā un varēsi sākt strādāt par treneri.

Resertifikācija

Svarīgi paturēt prātā, ka sertifikāts tiek piešķirts uz 5 gadiem. Pēc tam nepieciešams atjaunot sertifikātu jeb resertificēties. Tas nozīmē, ka ne vēlāk kā mēnesi pirms sertifikāta derīguma termiņa beigām jāiesniedz resertifikācijai nepieciešamie dokumenti par darba stāžu un kvalifikācijas paaugstināšanu. Pretējā gadījumā atkārtotai sertifikāta saņemšanai atkal būs jākārto teorētiskais sertifikācijas eksāmens. Vairāk par resertifikācijas procesu uzzināsi kādā no nākamajiem bloga rakstiem.

Tavs ceļš uz trenera karjeru soli pa solim

  1. Mācies Sporta izglītības aģentūrā 5 mēnešus klātienē vai attālināti.
  2. Nokārto mācību priekšmetu noslēguma ieskaites, kā arī mācību programmas noslēguma eksāmenu.
  3. Izstrādā gada treniņu plānu izvēlētajā sporta veidā (vai vairākos).
  4. Saņem apliecību par profesionālās pilnveides izglītību no Sporta izglītības aģentūras.
  5. Ja vēlies brīvi strādāt kā treneris, uzsāc sertifikācijas procesu.
  6. Saņem atzinumu no sporta veida atzītās federācijas par atbilstību sporta veida prasībām.
  7. Iesniedz dokumentus Latvijas Sporta federāciju padomē un nokārto datorizētu sertifikācijas eksāmenu.
  8. Saņem C kategorijas trenera sertifikātu izvēlētajā sporta veidā un sāc strādāt par treneri.
  9. Strādā, pastāvīgi paaugstini kvalifikāciju un ik pēc 5 gadiem atjauno sertifikātu, lai turpinātu trenera darbu.

Vairāk nekā teorija un zināšanas

Trenera darbs ir patiešām aizraujošs un daudzveidīgs. Redzot, kā ar savām zināšanām un pieredzi vari palīdzēt citiem uzlabot veselību, formu un sportisko sniegumu, tu redzēsi sava darba augļus un gūsi patiesu gandarījumu par paveikto. Tomēr trenera darbs ir arī ļoti dinamisks un pieprasa nemitīgu sevis pilnveidošanu profesionāli, gan arī augšanu kā personībai, piemēram apgūstot un praktizējot empātiju, fleksibilitāti, komunikācijas prasmes un spēju likt lietā radošumu savā darbā. Jau pieredzējuši treneri var atzīt, ka tas viss prasa laiku un pacietību, tāpēc galvenais ir vēlme attīstīties un nebaidīties no izaicinājumiem.

Mācības un pilnveidošanās visas dzīves garumā

Sporta izglītības aģentūra atbalsta topošos trenerus ne tikai mācību procesā un ceļā uz C kategorijas trenera sertifikāta iegūšanu, bet arī turpinot mācīties un pastāvīgi ceļot kvalifikāciju. Tāpēc piedāvājam dažādās meistarklasēs un lekcijas arī jau praktizējošiem treneriem.