Par treneri piecos mēnešos

Droši vien varēsi piekrist, ja apgalvosim, ka mūsdienās cilvēku dzīves ritms ir kļuvis tik straujš kā vēl nekad. Vēlme izdarīt vairāk, pieredzēt vairāk un sasniegt vairāk raksturo lielāko daļu no mūsu sabiedrības. Laiks ir kļuvis par mūsu vērtīgāko un vienlaikus dārgāko resursu, tāpēc visu vēlamies dabūt gatavu jau šodien un neesam gatavi gaidīt. Likumsakarīgi šī tendence arvien vairāk atspoguļojas arī izglītības nozarē. Ja agrāk lēmums par nākotnes profesiju bija teju vai nozīmīgākais visā dzīvē, tad šodien ikviens cilvēks var brīvi apgūt vairākas specialitātes, ja vien pats to vēlas. Izglītība ir kļuvusi daudz pieejamāka un, attīstoties tehnoloģijām, arī mācību process kļūst arvien vienkāršāks. Tomēr joprojām mēdzam saņemt jautājumu – vai patiešām ir iespējams mācīties un kļūt par C kategorijas treneri sportā vien nieka piecu mēnešu laikā? Vai šādā laika posmā ir iespējams iegūt kvalitatīvu sporta izglītību un praksē pielietojamas zināšanas? Mūsu audzēkņu piemēri jau vairāk kā desmit gadu garumā apliecina – jā, tas ir izdarāms! Tad nu šoreiz mazliet vairāk par sporta izglītības tendencēm pasaulē un to, kā piecos mēnešos patiešām ir iespējams kļūt par treneri.

Mūsdienīga un ērta mācību programma

Sporta izglītības aģentūras mācību programmu esam veidojuši tā, lai mācību process būtu pēc iespējas vienkāršāks un ērtāks. Tomēr būtiski ņemt vērā, ka vienkāršs mācību process nenozīmē, ka tam nav jāvelta laiks un pūles, nav jālasa vai padziļināti patstāvīgi jāstudē mācību materiāli – tieši pretēji. Vienkāršs mācību process sevī ietver, piemēram, elastību, jo mācīties par treneri Sporta izglītības aģentūrā vari gan klātienē, gan arī pieslēdzoties online tiešraidē no jebkuras vietas pasaulē sev ērtākajā laikā. Katra lekcija tiek ierakstīta un lekciju ierakstiem vari piekļūt visu mācību kursa laiku. Mēs novērtējam, ka mūsu audzēkņi lielākoties ir jau sevi pierādījuši kādā no dzīves jomām, vēlas veltīt laiku ģimenei, gan arī sev un savai pašizaugsmei. Tāpēc sniedzam iespēju ikvienam pielāgot mācīšanos, vienlaikus neatsakoties no citām dzīvē svarīgām lietām. Bet, kā jau minējām, jāmācās ir pietiekami cītīgi, un apgūtās zināšanas katrā mācību priekšmetā tiek arī atbilstoši novērtētas ar pārbaudes darbiem, kā arī gala eksāmeniem.

Pieci mēneši – daudz vai maz?

Bieži saskaramies ar uzskatu, ka piecos mēnešos nav iespējams apgūt visu nepieciešamo, lai iegūtu zināšanu bāzi un varētu kļūt par treneri. Aplūkosim, kādas ir pasaules tendences šajā jautājumā. Atkarībā no izvēlētās sertifikācijas un iepriekšējās pieredzes, laiks no mācību uzsākšanas līdz kļūšanai par sertificētu treneri var būt no viena līdz sešiem mēnešiem. Šo laiku var ietekmēt tādi faktori kā iepriekšējā izglītība un darba pieredze, apgūti specializēti kursi, piemēram, joga, pilates u.tml., kā arī personīgā sportiskā pieredze un sasniegumi. Tāpat liela loma ir arī paša audzēkņa aktīvai un mērķtiecīgai iesaistei mācību procesā, veltot tam pietiekami daudz laika, uzmanības un pūļu.

Daži piemēri no pasaulē vadošajām sporta izglītības organizācijām* –

  • NASM (National Academy of Sports Medicine) – laiks, lai sagatavotos sertifikācijas eksāmenam ir trīs līdz deviņi mēneši, taču vidēji – seši mēneši
  • ISSA (International Sports Sciences Association) – laiks, lai sagatavotos eksāmenam ir aptuveni seši mēneši, taču lielākā daļa audzēkņu, kas mācībām velta aptuveni stundu dienā, to paveic vidēji divos mēnešos
  • ACE (American Council on Exercise) – tiek doti seši mēneši, kuru laikā sagatavoties eksāmenam, taču lielākā daļa audzēkņu tiek sertificēti ātrāk kā trīs mēnešos

Ņemot vērā pasaules sporta izglītības tendences, arī mēs Sporta izglītības aģentūrā strādājam pie tā, lai saviem audzēkņiem nodrošinātu pēc iespējas efektīvāku mācību procesu. Tas nozīmē, kvalitatīvu sporta izglītību, ko iespējams apgūt pēc iespējas ātrākā laikā. Lai tas būtu iespējams, obligāta prasība, uzsākot mācībās C kategorijas sertifikāta iegūšanai, ir praktiskā pieredze sporta veidā. Praktiskā pieredze sevī iekļauj, piemēram, personīgo sportista karjeru un sasniegumus, personīgo pieredzi treniņos, pabeigtu sporta skolu vai apgūtus specializētus kursus kādā sporta veidā. Tātad, kļūt par treneri vienkārši un ātri nebūs iespējams, ja ar sportu pagaidām vēl esi uz “jūs”.

Pieci mēneši aiz muguras – vai tiešām gatavs darbam?

Mums rūp, lai topošie treneri, pabeidzot mācības, būtu ieguvuši reālu izpratni par trenera darbam nepieciešamajām zināšanām un būtu gatavi uzsākt patstāvīga darba gaitas. Tāpēc mācību procesā būtiska loma ir pārbaudes darbiem un eksāmeniem programmas noslēgumā. Tomēr, vai mācību programmas beigās audzēknis ir gatavs trenera darbam, nenosakām tikai mēs kā izglītības iestāde. Pie mums iegūtās teorētiskās zināšanas ir jādodas apliecināt uz Latvijas Sporta federāciju padomi, kārtojot teorētisko eksāmenu, gan arī bieži vien papildus jākārto arī praktiskais pārbaudījums izvēlētā sporta veida federācijā. Tas nozīmē, ka topošā trenera teorētiskās un praktiskās zināšanas, kā arī gatavību uzsākt darba gaitas, apstiprinām ne tikai mēs, bet vēl divas puses. Tieši tāpēc trenera sertifikāts ir kvalitātes garants klientiem. Tomēr, līdzīgi kā autoskolā, kad īstā prakse sākās tikai saņemot vadītāja apliecību un uzsākot patstāvīgas šofera gaitas, arī treneriem pats karjeras sākums var būt izaicinošs. Tāpēc saviem absolventiem rekomendējam turpināt mācīties, piemēram, apmeklējot mūsu rīkotās meistarklases un lekcijas, kā arī piedaloties citos semināros. Daudzi no mūsu absolventiem atzinuši, ka karjeras sākumā lieti noderējis arī kāda pieredzējušāka trenera – mentora atbalsts.

Kursi vai tomēr vairāku gadu studijas?

Latvijā iespējams iegūt arī augstāko izglītību sporta jomā. Mācoties četrus gadus, var iegūt bakalaura grādu sporta zinātnē, lai strādātu kā sporta skolotājs, rekreācijas speciālists, sporta veida vecākais treneris, attiecīgi iegūstot B kategorijas trenera sertifikātu, vai vadītājs sporta jomā. Ja tavs mērķis ir iegūt augstāko izglītību, tad vairāku gadu studijas būs tev piemērotas. Tikmēr Sporta izglītības aģentūra piedāvā iespēju koncentrētai vispārējai sporta pamatizglītībai ar vairākām būtiskām priekšrocībām.

Savā mācību programmā mācām pašu esenci un to, kas no praktiskās puses patiešām ir vajadzīgs, lai uzsāktu trenera darbu. Sporta izglītības aģentūras mācību programmā apgūsi tādus mācību priekšmetus kā anatomija, sporta fizioloģija, sporta medicīna, sporta pedagoģija, sporta psiholoģija, pirmā palīdzība, sporta uzturs, sporta treniņu teorijas pamati, veselības sporta teorija, izvēlētā sporta veida pamati, koučings trenera karjerai. Savukārt izvēloties iegūt augstāko izglītību, apgūsi arī tādus mācību priekšmetus kā sporta filozofija, sporta vēsture, komercdarbības pamati, vadības teorija, projektu izstrāde, lietvedība, tiesību pamati, grāmatvedība, sports multikulturālā vidē, pašaizsardzība, terminoloģija svešvalodā, utt. Ja tavs mērķis ir iegūt augstāko izglītību, tas ir tikai apsveicami, un studijas augstskolā būs labākā izvēle. Arī gadījumos, ja tev nav praktiskās pieredzes kādā sporta veidā, tad studijas augstskolā būs tev piemērotākais risinājums.

Tomēr mūsu pieredzē lielākā daļa audzēkņu ir jau ieguvuši vienu vai vairākas augstākās izglītības, dažkārt arī pedagoģijas jomā, kā arī var lepoties ar praktisku pieredzi vienā vai vairākos sporta veidos. Tāpēc šāds koncentrēts piecu mēnešu kurss iedos iztrūkstošo sporta izglītības bāzi pēc iespējas īsākā laika periodā, līdzīgi kā tas notiek pasaules līmeņa vadošajās sporta izglītības organizācijās.

Ļoti bieži mācības pie mums uzsāk cilvēki, kuriem jau ir veiksmīga karjera citā nozarē. Lēmums dzīvē ko mainīt, iespējams, nav nācis viegli un joprojām ir šaubas. Šādā gadījumā piecu mēnešu kursi sniedz iespēju spert soli uz priekšu, izmēģināt un saprast, vai vēlies attīstīt savu karjeru sporta nozarē. Dažkārt mūsu audzēkņi, pabeiguši kursus, saprot, ka šis ir tas ceļš, kuru vēlas turpināt, un, guvuši pārliecību, uzsāk mācības, lai iegūtu arī augstāko sporta izglītību. Tāpēc katrā situācijā jāizvērtē individuāli – kādi ir tavi mērķi un vajadzības.

Iedodam “makšķeri”

Mūsu mērķis ir katram savam audzēknim, pabeidzot mācības, iedot “makšķeri” jeb pamatā nepieciešamās zināšanas. Taču viennozīmīgi rekomendējam turpināt pilnveidoties un augt, krājot praktisko darba pieredzi, gan arī turpinot mācīties. Veiksmīgus trenerus raksturo ambīcijas neapstāties pie sasniegtā. Ja iespējas Latvijā kādā brīdī šķiet pārāk ierobežotas, mēs gribam iedrošināt būt drosmīgiem un raudzīties krietni plašāk. Jo iespējas pastāv, un tie, kuri tās meklē – arī atrod.

*https://traineracademy.org/certifications/time-to-become-a-personal-trainer/