Kā kļūt par veiksmīgu grupu nodarbību treneri?

Šis ir jautājums, ko sev uzdod daudzi jau praktizējoši grupu vai individuālo nodarbību treneri, kā arī tie, kuri vēl tikai grasās par tādiem kļūt. Bet, ko vispār nozīmē – būt veiksmīgam grupu nodarbību trenerim? Mūsuprāt, ar tīru veiksmi tam ir maza saistība, jo visu nepieciešamo ir iespējams iemācīties un apgūt, ja vien ir tāda vēlme un uzņēmība.

Aizkulises

Smaidīgs un atraktīvs treneris, perfekti pielāgota mūzika un plūstošas kustības, kas palīdz aizmirst visas ikdienas rūpes – tā ir nodarbību apmeklētājiem redzamā puse. Tomēr ir vēl daudzi faktori, par kuriem rūpējas veiksmīgi grupu nodarbību treneri. Sagatavoties neparedzamajam, piemēram, turēt pa rokai rezerves apģērbu, laikus pārbaudīt visu tehnisko aprīkojumu, sagatavot alternatīvu risinājumu mūzikas atskaņošanai, nodrošināt rezerves baterijas mikrofonam vai pat būt gatavam vadīt nodarbību bez mūzikas un mikrofona, ja nu tomēr tehnika pēdējā brīdī pieviļ. Veiksmīgs grupu nodarbību treneris neapjuks šādās neparedzētās situācijās, jo laikus būs sagatavojusi plānu A, B un arī C. Pat, ja šobrīd saķer galvu un domā, kā iespējams sagatavoties visam, tad zini, ka arī to ir iespējams lielā mērā apgūt un, jau reāli praktizējot, šīs lietas sanāks arvien dabiskāk.

Prakse, prakse un vēlreiz prakse

Nav maģiskās formulas, kas palīdzēs būt gatavam novadīt perfektu grupu nodarbību. Taču ir kāda lieta, kas var palīdzēt, un tā ir regulāra praktizēšana. Arī ārpus nodarbību vadīšanas vari regulāri atkārtot kustības un horeogrāfiju, pārliecināties, cik plūstoši notiek pāreja no vienas kustības uz otru vai no vienas treniņa daļas uz citu. Vienlaikus ar kustībām vari izmēģināt, kādas verbālas komandas un norādes dosi, lai uzmundrinātu un vadītu grupu. Nepaļaujies uz nejaušību, bet esi patiešām sagatavojies katrai nodarbībai, kuru vadīsi. Treneriem ar jau ilggadēju pieredzi grupu nodarbību vadīšanā tas var šķist pašsaprotami, taču arī tas ir pateicoties nevis veiksmei, bet gan reālai praktizēšanai ilgākā laika periodā.

Gūsti prieku no procesa

Grupu nodarbību treneris savā ziņā ir skatuves cilvēks un strādā ar publiku. Grupu nodarbību treneris vienlaikus ir arī līderis un vadītājs savai grupai. Lai šīs lomas varētu veiksmīgi apvienot, nepieciešams patiesi izbaudīt to, ko tu dari. Ir jāvēlas strādāt un komunicēt ar cilvēkiem, ir jāgūst prieks, to darot. Ja savu darbu veiksi ar patiesu aizrautību un entuziasmu, nodarbību apmeklētāji to sajutīs. Dažkārt tieši trenera personība, atraktivitāte un radītā atmosfēra būs tas, kāpēc cilvēki uz nodarbībām atgriezīsies atkārtoti un bieži vien pat pievērs acis uz kādu tehnisku aizķeršanos. Tāpēc apdomā, vai grupu nodarbību vadīšana ir kas tāds, kas varētu tev sniegt prieku? Kādiem kritērijiem būtu jāizpildās, lai treniņu vadīšanas process tev sniegtu gandarījumu?

Rūpes par sevi un savu fizisko, kā arī emocionālo labsajūtu

Grupu nodarbību vadīšana noteikti sniedz daudz pozitīvas emocijas un gandarījumu. Tomēr vienlaikus tās arī paņem ļoti daudz enerģijas. Lai grupu nodarbību treneri savā aizrautībā un vēlmē palīdzēt neizdegtu, vispirms nepieciešams parūpēties pašiem par sevi. Rūpes par sevi ir jāplāno kā ikviens cits svarīgais darbs tavā dienas kārtībā. Pastaiga, būšana dabā, laiks aizraujošai grāmatai, meditācija, laiks ar draugiem vai ģimeni, kāds jauns hobijs – jebkas, kas tev sniedz prieku un palīdz restartēties. Ja laikus par to domāsi, daudz lielāka iespēja pasargāt sevi no izdegšanas savā sirdsdarbā.

Ieguldi savā tālākizglītībā

Daudzas lietas nav iespējams ietekmēt, tomēr tas, cik daudz tu ieguldi izglītībā un sevis pilnveidošanā, gan tiešā mērā ir atkarīgs no tevis paša. Jo vairāk tu ieguldīsi sevī, jo vairāk spēsi gūt panākumus tajā, ko dari, kā arī būt konkurētspējīgāks darba tirgū un pievilcīgāks potenciālo darba devēju acīs. Pat, ja esi nolēmis pieturēties tikai pie kāda konkrēta nodarbību tipa, sava redzesloka paplašināšana ļaus dažādot un atsvaidzināt savu darba stilu. Izvairīšanās no vienveidības un rutīnas palīdzēs saglabāt aizrautību savā darbā arī ilgtermiņā.

Instagram saruna ar Alīnu Silicku

Pavisam nesen uz Instagram LIVE sarunu aicinājām Alīnu Silicku. Alīna ir sertificēta aerobikas trenere ar 13 gadu aktīvu pieredzi trenera profesijā – grupu un privāto treniņu vadīšanā. Runājām par grupu nodarbību vadīšanas mākslu un to, vai tā apgūstama ikvienam. Sarunas ieraksts joprojām pieejams mūsu Instagram profilā.

Dažas atziņas no sarunas ar Alīnu

  • Grupu nodarbību treneris ir kā mākslinieks, kurš nemitīgi atrodas uz skatuves. Tev tas ir jāapzinās un jāizbauda, lai varētu būt labs tajā, ko dari.
  • Grupu nodarbību vadīšana nav piemērota visiem, tomēr, ja tas ir kaut kas, ko tu vēlies darīt un par ko “deg acis”, visu nepieciešamo ir iespējams apgūt. Ikviens pieredzējušais grupu nodarbību treneris arī kādreiz ir bijis iesācējs.
  • Apmeklē dažādas grupu nodarbības pie dažādiem treneriem. Tādējādi paplašināsi savu redzeslauku un iegūsi jaunas idejas, ko praktizēt, gan arī izdarot secinājumus – kā tu nevēlies darīt. Arī tās ir vērtīgas atziņas, kas noderēs.
  • Ja ir kāds treneris, kurš tevi iedvesmo, uzaicini viņu uz sarunu. Pajautā, kā viņš kļuva par treneri, kāda bijusi viņa pieredze un noskaidro visu, kas tev būtisks. Atceries, ka mēs mācāmies viens no otra un lielākā daļa jau pieredzējušo treneru būs priecīgi tevi atbalstīt.
  • Grupu nodarbību vadīšana ir tava iespēja vienas stundas laikā palīdzēt ne tikai vienam, bet pat veseliem 10, 20 vai 50 cilvēkiem uzlabot savas dzīves. Vai tas vien nav tā vērts?
  • Ja tu vēl šaubies, vai grupu nodarbību vadīšana ir priekš tevis, vienīgais veids, kā to vari noskaidrot, ir izmēģināt. Viens variants kā vari to izmēģināt – piesakoties grupu nodarbību treneru mācībās.

Kurss “Grupu nodarbību vadīšanas pamati”

Esam ļoti priecīgi, ka pirmo reizi varam piedāvāt metodisko kursu “Grupu nodarbību vadīšanas pamati”, kuru vadīs Alīna Silicka. Kursā liels fokuss būs likts tieši uz praktisko daļu, tajā iekļautas gan meistarklases, gan arī prakse ar aktīvu līdzdarbošanos. Būs iespēja uzzināt par dažādiem treniņu veidiem un to speficiku, tai skaitā arvien lielāku popularitāti gūstošajām mentālajām klasēm (Body and mind). Kursa laikā būs iespēja gūt vērtīgu zināšanu un iemaņu bāzi, lai arī tu varētu kļūt par veiksmīgu un pārliecinātu grupu nodarbību treneri. Kurss piemērots jau praktizējošiem treneriem, gan arī vēl tikai topošajiem treneriem. Tāpat aicinām arī tos, kuri vēl tikai domā, vai kļūt par treneri. Kurss dos lielisku ieskatu trenera darbā un palīdzēs saprast, vai tas ir priekš tevis.

Vairāk par kursu un pieteikšanās tam šeit.

Tiekamies kursā jau oktobrī!