Atmest šaubas un spert soli tuvāk trenera karjerai jebkurā vecumā

Daudzi no mums kādā dzīves posmā saskaras ar pārdomām – vai es esmu savā īstajā vietā? Vai tas, ko es daru ikdienā, man sniedz patiesu prieku un gandarījumu? Dažkārt bailes no pārmaiņām ir spēcīgākas par drosmi rīkoties. Arī lielai daļai no mūsu studentiem šīs sajūtas ir pazīstamas, jo ceļš uz trenera karjeru nav bijusi pirmās profesijas pieredze. Pirms spert soli sava sapņa virzienā, viņi ir gājuši cauri dažādām šaubām. Tāpēc šoreiz bloga rakstā vairāk par to, kā varam sev gan emocionāli, gan praktiski atvieglot ceļu uz trenera karjeru, neļaujot bailēm stāties ceļā.

Viss taču “it kā” ir kārtībā

Bieži vien cilvēki jūtas mazliet “nepareizi” un pat nesaprasti, saskaroties ar vēlmi ko mainīt. It īpaši, ja jau ir iegūta laba izglītība, kā arī atzīts un labi apmaksāts darbs. Šķietami stabila ikdiena – ko gan vēl varētu vēlēties? Tomēr, kļūstot vecākiem, izjūtam arvien lielāku nepieciešamību dzīvot saskaņā ar savām vērtībām, redzēt kādu dziļāku jēgu tajā, ko darām. Tāpēc vēlme uzsākt jaunu karjeru nav nedz nepareiza, nedz arī savāda.

Bailes un šaubas tavā ceļā

Reti kuram jaunas karjeras uzsākšana nav saistīta ar stresu vai uztraukumiem, tai skaitā topošajiem treneriem. Vai man jaunais darbs patiks? Un, ja nu arī tajā tomēr nespēšu gūt cerēto gandarījumu? Ko tad, ja man neizdosies tikt galā ar jaunajiem darba pienākumiem tik labi, kā man gribētos? Kā pārmaiņas ietekmēs manu finansiālo situāciju? Šie un vēl daudzi citi jautājumi nodarbina prātu. Tas ir tikai normāli, ja izjūti bailes un nedrošību. Cilvēka prāts ir būvēts tā, ka vieglāk ir pieņemt sev netīkamo, tomēr zināmo, nekā riskēt ar nezināmo, taču ar potenciālu situāciju uzlabot. Teiciens “labāk zīle rokā, nekā mednis kokā” labi to raksturo. Tomēr ir vērts paturēt prātā, ka ikviens cilvēks mēdz sastapties ar bailēm. Tas, kas ir atšķirīgais – kā pret tām attiecamies. Viena lieta, ar ko vari sākt – nodefinē pavisam konkrēti, no kā tieši tev ir bail, un tad strādā ar šīm bailēm. Izvērtē dažādus scenārijus un potenciālo rīcības plānu katrā no gadījumiem. Tas tev iedos drošības sajūtu spert pirmos soļus.

Ambīcijas un nepacietība

Dažkārt, uzveicot bailes, ieslīgstam otrā galējībā. Sākam justies neuzveicami, gatavi iekarot pasauli. Tomēr ir labi saglabāt realitātes izjūtu, apzinoties iespējamos izaicinājumus un šķēršļus, ar kuriem vari saskarties. Jaunas karjeras veidošana prasa laiku, ieguldītu darbu un pūles. Šajā ceļā vari sastapties ar izjūtu, ka nekas neizdodas kā iecerēts, vismaz sākotnēji. Tāpēc būtiski tam emocionāli sagatavoties un dot sev laiku. Ambīcijas ir laba lieta, ja tās tevi motivē un dzen uz priekšu, tomēr svarīgi palikt piezemētam. Ja gribēsi visu un uzreiz, tad ļoti iespējams, ka sastopoties ar grūtībām, sāksi domāt, vai nevajag visam atmest ar roku. Saglabā pacietību un atceries, ka lielas lietas prasa laiku.

Tilti nav jādedzina

Bieži vien uzsākt ko jaunu var paralēli jau esošajam darbam un karjerai. Tā teikt, uzreiz nenodedzinot visus tiltus. Labā ziņa, ka veidot trenera karjeru visbiežāk ir iespējams papildus esošajam darbam un ģimenes dzīvei. To vairākkārt atzinuši mūsu absolventi, sakot, ka tieši iespēja apvienot ir pamudinājusi riskēt un spert pirmo soli. Pirmkārt, nepieciešamā izglītība ir iegūstama piecu mēnešu laikā, kā arī mācības iespējamas gan klātienē, gan online. Tāpat iespējams pieslēgties lekcijām tiešsaistē vai noskatīties ierakstus sev ērtā laikā. Savukārt pēc mācību beigām arī savu trenera karjeru vari veidot pakāpeniski, atrodot pirmos klientus, soli pa solim iepazīstot šo nodarbošanos tuvāk un saprotot, kā tas ierakstās tavā ikdienā un vai būtu gatavs pilnībā mainīt savu nodarbošanos. Sākotnēji treniņus iespējams vadīt tikai vakaros vai brīvdienās. Starp citu, daudzi treneri lieliski spējuši apvienot trenera darbu, piemēram, ar cienījamu darbu bankā, paredzamu darbu ofisā, pavāra darbu ārzemēs vai pat smagu darbu pārtikas ražošanas jomā. Dodot sev iespēju un mēģinot, bieži vien īstie ceļi paši sāk iezīmēties.

Praktiskais uzdevums

Ja arī tu esi pārdomās, vai būtu vērts mainīt nodarbošanos un uzsākt ko jaunu, esam tev sagatavojuši uzdevumu, kas palīdzēs labāk izprast sevi un, iespējams, sagatavos tevi reālai rīcībai. Ļoti svarīgi, ka atbildes uz mūsu dotajiem jautājumiem pieraksti – ar roku kladītē vai kādā elektroniskā piezīmē. Rakstīšana mums pieprasa skaidri noformulēt domu un neļauj izvairīties no neērtiem jautājumiem. Tāpat arī velti šim uzdevumam pietiekami daudz laika, lai kārtīgi varētu pārdomāt savas atbildes un centies būt godīgs pret sevi.

1.jautājums. KĀPĒC tu vēlies mainīt savu esošo nodarbošanos vai papildus esošajam darbam uzsākt ko jaunu? Kāpēc tevi neapmierina esošā situācija un ko tu sagaidi kā pārmaiņu rezultātu?

2.jautājums. KO tu vēlies darīt? Kas ir tavas intereses, prasmes, stiprās puses? Kādas ir tavas vērtības un prioritātes un kā tās atspoguļojas tavā dzīvē?

3.jautājums. CIK daudz laika reālistiski būtu nepieciešams, lai sāktu darīt to, par ko tu sapņo?

4.jautājums. KĀDA būtu tava ikdiena, ja tu jau būtu sasniedzis kāroto? Kas būtu citādāk? Par kādu cilvēku tu būtu kļuvis? Kā tu justos? Kādas būtu tavas attiecības ar līdzcilvēkiem? Atļauj sev pasapņot un centies uzbūvēt šo ainu pēc iespējas košāku un īstāku savā prātā.

5.Kas ir viena lieta, ko vari IZDARĪT jau šodien, lai būtu tuvāk tam, kur vēlies nonākt rīt?

Un atceries, ka arī jaunas karjeras uzsākšana ir pavisam reāla un paveicama, ja to lielo mērķi sadalīsi mazākos soļos. Tev nav šobrīd jāspēj rast visas atbildes uz jautājumiem, kas maļas tavā prātā. Taču tas, ko tu vari izdarīt pavisam noteikti – uzaicini uz sarunu kādu, kas jau dara tieši to, ko gribētu darīt tu un noskaidro, kā šim cilvēkam tas ir izdevies, kādas bija grūtības un kā izdevās tās pārvarēt. Smelies gan praktiski noderīgu informāciju, gan iedvesmu – ja kādam citam tas bija pa spēkam, tad arī tev tas ir paveicams. Tāpat vari izmēģināt iesaistīties kādā brīvprātīgajā darbā, kas saistīts ar tev interesējošo jomu, vai pieteikties uz “ēnošanu”. Vari atrast mentoru, paplašināt kontaktu loku, pieteikties kursos sev interesējošā jomā.

Pirms kāda laika uz Instagram LIVE sarunu aicinājām Aiju Iesalnieci. Aija ir podkāsta “Pus.drosme” veidotāja, sertificēta supervizore un grāmatas “Improvizē savai izaugsmei” autore. Aija ne tikai teorijā, bet arī praksē zina, ko nozīmē mainīt profesiju un uzsākt ko savu. Sarunas ieraksts joprojām ir pieejams un vari to atrast Sporta izglītības aģentūras Instagram kontā.

Dažas vērtīgas atziņas no sarunas ar Aiju Iesalnieci

  • Vecums nav šķērslis, lai sāktu veidot jaunu karjeru. Dažkārt tieši pretēji, vecums un briedums mums palīdz viest lielāku uzticību potenciālo klientu acīs.
  • Ja biedē doma, ka, sākot jaunu karjeru, atkal būs jāsāk no nulles punkta, tad paturi prātā, ka visas tavas dzīves pieredzes un jau sasniegtais summējas un atkal atgriezties nulles punktā ir praktiski neiespējami.
  • Labākais veids kā cīnīties ir neracionālām bailēm, ir likt tām pretī loģiskus faktus. Bailes no tiem bēg pa gabalu.
  • Ja šķiet, ka ir jau gana daudz tavas izvēlētās jomas pārstāvju, tad atceries, ka tieši tu esi tāds vienīgais. Izmanto savu unikalitāti, lai piesaistītu savus īstos klientus, kā arī atrodi savu nišu.
  • Nebaidies eksperimentēt, mēģināt, darīt, līdz atradīsi savu īsto ceļu.
  • Nebaidies no pieļautajām kļūdām, bet gan svini tās. Katra no tām ir vērtīga mācību stunda, kas nākotnē palīdzēs atsperties vēl augstāk.
  • Nevienam no mums nav garantijas, ka iecerētais izdosies. Tomēr nedarot neko, diezgan droši zināms, ka tavs sapnis tā arī netiks realizēts.

Ja saruna ar Aiju tevi iedvesmoja un tu vēlētos uzzināt vairāk par praktiski pielietojamām improvizācijas metodēm, lai gūtu drosmi mainīt savu ikdienu, iesakām tev izlasīt Aijas jauno grāmatu “Improvizē savai izaugsmei”.

Lai bailes nestājas ceļā un jaunām virsotnēm!